Iako digitalizacija sve više potiskuje upotrebu papira, a zbog inicijativa za održivost postoji mnoštvo mitova i zabluda, papir je koristan i ključan materijal za našu svakodnevnicu.

U nastavku razbijamo neke od najčešćih mitova o papiru i otkrivamo zašto je ovaj materijal i dalje ključan za svakodnevni svijet.

Mit 1: “Proizvodnja papira uništava šume”

Jedan od najčešćih mitova jest da je proizvodnja papira jedan od glavnih uzročnika uništavanja šuma. Iako se papir radi od drveta, većina papira dolazi iz održivo upravljanih šuma, a čitav ciklus – od sadnje do berbe – pažljivo se kontrolira.

Šumarska industrija sve više ulaže u ponovno pošumljavanje i očuvanje resursa, a za svako posječeno stablo sadi se novo.

Europu velikim dijelom pokrivaju šume kojima se upravlja šumama koje opskrbljuju papirnu industriju, a tijekom posljednih 20 godina, europska šuma porasla je za gotovo 17 milijuna hektara.

Takove šume bolje za okoliš. Kada se šume pravilno sade, apsorbiraju više ugljika od starijih stabala u zrelim šumama, također nerijetko su dom raznih biljnih i životinjskih vrsta.

Mit 2: “Papir doprinosi ogromnim količinama otpada”

Papir se razgrađuje mnogo brže nego plastika ili metal i jedan je od rijetkih materijala koji se može 100% reciklirati. Jednom upotrijebljen, može se reciklirati u nove proizvode od papira. U Europi se reciklira više od 70% papira, a reciklaža papira smanjuje emisiju stakleničkih plinova i potrebu za novim sirovinama. Svijest o recikliranju i dalje raste, a mnoge tvrtke i zajednice aktivno potiču recikliranje papira.

U stvarnosti, papir je jedan od najviše recikliranih materijala u svijetu.

Mit 3: “Trebamo koristiti samo reciklirani papir”

Ne možemo živjeti bez papira, ali niti možemo koristit samo reciklirani papir.

Dok se u prošlosti moglo iskoristiti samo 40% recikliranog papira, danas je taj broj porastao na 74%. Puno više od toga nije niti moguće jer puno papira poput toaletnog, papira za cigarete i slično, odlazi u nepovrat i ne može se reciklirati. Isto tako, na papiru se nalazi tinta, ljepilo, spajalice i drugi premazi što povećava količinu otpada i onemogućuje recikliranje.

Isto tako, jedan papir ne može se reciklirati unedogled, svako vlakno može se reciklirati 3,6 puta.

Čak i u proizvodnji recikliranog papira, 40 posto korištenih vlakana moraju biti djevičanska vlakna. Kao rezultat toga, djevičanska papirna vlakna imaju važnu ulogu u proizvodnji svih vrsta papira.

Kada bismo i mogli koristiti samo reciklirani papir, ne bismo ga imali dovoljno.

Zato industrija papira nikad neće biti potpuno kružna, već kaskadna.

Mit 4: “Nije važno kakav papir koristimo”

Često se misli da je svaki papir isti, no odabir papira može značajno utjecati na kvalitetu poslovnih dokumenata. Kvalitetan papir ima bolju bjelinu i glatku površinu koja rezultira pravilnijoj apsorpciji tinte, boljim kontrastima i jačoj razlučivosti. Kvalitetniji papir smanjuje potrošnju tonera, sprječava zaglavljenje u printeru te pruža profesionalan izgled.

Mit 5: “Korištenje papira je zastarjelo i nije produktivno”

Neki vjeruju da je upotreba papira u poslovanju neučinkovita jer su digitalni alati brži i lakši za korištenje. Međutim, istraživanja pokazuju da zapisivanje na papiru može poboljšati pamćenje i koncentraciju. Papir omogućuje vizualnu organizaciju informacija, a mnogi ljudi ga koriste za brze bilješke, skice i planiranje jer pruža veći osjećaj kontrole i pregleda.

Papir je nezamjenjiv

Iako ga često podcjenjujemo u digitalnom dobu, papir ostaje nezamjenjiv u mnogim aspektima poslovanja. Koristi se za širok raspon tiskarskih, kreativnih i praktičkih primjena– od pakiranja, umjetničkih projekata do izrade prototipova i modela. Njegovim korištenjem razvijamo kognitivne sposobnosti i kreativnost, a odgovornim ponašanjem podupiremo održivu proizvodnju i vodimo brigu o okolišu.